subscribe
Erëzat që luftojnë viruset, infeksionet dhe stimulojnë sistemin imunitar

Ushqime

Erëzat që luftojnë viruset, infeksionet dhe stimulojnë sistemin imunitar

Më: 8 janar 2019 Në ora: 14:27

Zbuloni erëzat që luftojnë viruset, infeksionet, stimulojnë sistemin imunitar dhe nxisin mushkëritë e shëndetshme!

Nenexhiku

Përbërësi kryesor i nenexhikut është mentoli, i cili relakson muskujt e sistemit të frymëmarrjes. Ai përmban vitamina A dhe C dhe mund të ketë disa përdorime mjekësore. Për më tepër, ai është i pasur me antioksidantë dhe parandalon sëmundje të shumta.

Eukalipti

Eukalipti përmban cineol, një përbërës që zbut kollën, forcon sistemin imunitar, pastron trupin nga toksinat dhe përfshihet në shumë shurupe të kollës. Ai është i pasur me lëndë ushqyese dhe vajrat esenciale të nxjerra prej tij posedojnë pasuri të fuqishme medicinale. Ai përdoret gjithashtu për astmën, bronkitin, pllakat dentare, gingivet dhe kërpudhat mbi thonjë.

Lule bananeje

Ajo përmban vitamina A, C dhe K, si dhe fibra, fosfor, zink, kalium, kalcium, magnez, natrium dhe bakër. Qetëson kollën dhe trajton mushkëritë e acaruara. Për më tepër ajo ka veti anti-inflamatore, analgjezike dhe antibiotike. Gjithashtu, përdoret për probleme të ndryshme shëndetësore, përfshirë gripin dhe ethet.

Trumza

Trumza është një nga ushqimet më të shëndetshme në botë. Ajo ka veti antifungale, antibakteriale dhe insekticide. Ju mund ta gjeni në formën e bimëve të freskëta dhe të thata ose përmes vajit esencial. Ajo është përdorur për të trajtuar diarre, dhimbje stomaku, artrit, dhimbje barku, dhimbje fyti, kollë, bronkit, fryrje dhe urinim të shpeshtë. Çaji i trumzës eliminon viruset dhe infeksionet nga trupi juaj.

Rigoni

Rigoni ka aftësinë për të mbrojtur sistemin imunitar, për të përmirësuar shëndetin e zemrës, për të rritur nivelet e energjisë, për të parandaluar sëmundjet kronike, për të përmirësuar tretjen, për të pastruar trupin, për të forcuar kockat dhe gjithashtu për të mbrojtur nga diabeti.

Rrënjë jamballi

Rrënja e jamballit përdoret kryesisht si një ëmbëlsues në ëmbëlsira dhe pije. Por për shekuj me radhë njerëzit i kanë përdorur rrënjët e jamballit për qëllime mjekësore. Kjo sepse pastron mukozën dhe stimulon sistemin imunitar. Jamball është marrë gojarisht për të lehtësuar ulcerat e stomakut, bronkitin, kollën, urthin, dhimbjet e barkut, të fytit dhe infeksione të shkaktuara nga bakteret ose viruset.

Rozmarina

Përdoret për trajtimin e sëmundjeve inflamatore, diarresë, gripit, ftohjeve, astmës, kollës, etheve, alergjive, grykës, tuberkulozit, bronkitit dhe dhimbjes së fytit.

Komentet
comments powered by Disqus