subscribe
Gabimet më të zakonshme me vaktin e mëngjesit

Ushqime

Gabimet më të zakonshme me vaktin e mëngjesit

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 13:38
Ilustrim

Mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm në ditë, andaj sigurohuni që t'i shmangni këto gabime me çdo kusht.

- Mos e tejkaloni mëngjesin

Ky është një gabim klasik, dhe njerëzit shpresojnë të humbin peshë. Nëse nuk keni kohë, përgatitni një vakt më herët ose madje vendosni se çfarë duhet të hani në mëngjes.

- Hani shumë

Është e njohur që mëngjesi duhet të jetë ushqimi më i bollshëm gjatë ditës, por kjo nuk do të thotë që ju duhet të hidheni mbi ushqim sikur të mos keni ngrënë kurrë dhe sidomos të mos shijoni ushqimet jo të shëndetshme.

-Çdo ditë hani të njëjtën gjë

Nëse nuk keni kohë në mëngjes, planifikoni një meny fundjave që do të përfshijë një shumëllojshmëri ushqimesh.

-Në fund të mëngjesit pini qumësht ose lëng

Ju ndoshta tashmë e dini se do t’i bëni trupit tuaj një shërbim të shkëlqyeshëm, nëse keni ndonjë ndryshim para se ta gëlltitni atë. Megjithatë, nëse pini një gotë ujë, lëng, kafe ose çaj pas një vakti, ju do të ngadalësoni ndjeshëm tretjen.

-Hani në këmbë

Ky zakon jo i shëndetshëm jo vetëm që ndikon negativisht në stomak, por ka shanse se do t’ju kapë uria serish dhe do ta teproni në drekë.