subscribe
Mendoni se ju ka ikur mosha për modeling? E keni gabim, ja arsyeja

Stil

Mendoni se ju ka ikur mosha për modeling? E keni gabim, ja arsyeja

Më: 25 janar 2018 Në ora: 12:40

Në shoqërinë tonë të re dhe seksi, është bërë shumë e lehtë të harrosh bukurinë dhe magjepsjen e atyre që plaken me hir.

Kështu, ndërsa Hollywood-i është i zënë me ajrosjen e ajrit, botoksin dhe heqjen e fytyrave në një përpjekje të kotë për të ndalur marshin e pashmangshëm të kohës, kjo agjenci ruse e modelimit ka vendosur që të përqafojë bukurinë e plakjes në një seri fotografish të mrekullueshëm.

Agjencia e quajtur “Oldushka”, përfaqëson modelet nga mosha 45 vjeç e lart, duke shkuar deri në 85 në disa raste. Ndërsa industria e modës më në fund duket se po përballet me diversitetin në madhësinë e modelit dhe përkatësisë etnike, mosha është pengesa e ardhshme që do të ndahet.

Ideja e krijimit të kësaj agjencie ka ardhur nga projekti i fotografit Igor Gavar, i cili ka një blog të tij me pensionistë gjithë stil, të quajtur po “Oldushka”.

Modelet në moshë po marrin shumë punë në Rusi, pasi ato shfaqen në katalogët më të mëdhenj dhe në fushatat reklamuese, duke sjellë kështu edhe një brez të ri në industrinë e modës.

A do të frymëzojë edhe industri të tjera të modës nëpër botë që të bëjë një veprim të tillë? Le t’ia lëmë kohës, ndërkohë shihni fotografitë e modeleve në moshë që duken të mrekullueshme.

Image
 
Image