subscribe
Kokosi parandalon nivelin e lartë të sheqerit në gjak

Shendetesi

Kokosi parandalon nivelin e lartë të sheqerit në gjak

Më: 12 mars 2018 Në ora: 12:37
Foto ilustrim

Simptomat e diabetit tip 2 përfshijnë humbjen e pashpjeguar të peshës, lodhjen e madhe dhe etje.

Sëmundja shkaktohet nga pankreasi, i cili nuk prodhon sasinë e mjaftueshme të hormonit të insulinës, sipas  NHS-së.

Sasia e pamjaftueshme e insulinës në trup nuk mund të konvertojë sheqerin nga gjaku në energji.

Por, shtimi i kokosit në dietën tuaj mund të ndihmojë të rregullimin e sheqerit në gjak.

Diabeti prek 3.5 milionë njerëz në Britani të Madhe dhe vlerësohet se janë edhe 500,000 të tjerë që jetojnë të padiagnostifikuar me këtë sëmundje.

Ushtrimet e rregullta dhe ndalimi i alkoolit mundet po ashtu të ndihmojë në parandalimin e diabetit.