subscribe
Mënyrat natyrale për të kuruar sa më shpejt ethet

Shendetesi

Mënyrat natyrale për të kuruar sa më shpejt ethet

Më: 19 dhjetor 2018 Në ora: 13:48

Plagët e etheve zakonisht janë të dhimbshme dhe formohen në brendësi të gojës. Në një përpjekje për të shëruar, qelizat mbrojtëse migrojnë atje dhe përfundojnë duke shkaktuar një reaksion inflamator të ekzagjeruar, pra ënjtje dhe dhimbje. Shkaqet e tyre mund të jenë të ndryshme: mangësi ushqyese, alergji, pamjaftueshmëri hormonale dhe ndër të tjera stres.

Këtu janë disa mjete natyrale për kurimin e shpejtë të tyre:

Sodë buke

Ajo do të veprojë për të neutralizuar aciditetin e gojës, që është një nga faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e drogës. Thjesht tretni një lugë çaji në një gotë me ujë, për të bërë gargarë.

Vaj Melaleuca

Vaj Melaleuca ka vlera antiseptike, antifungale, antibacteriale dhe anti-inflamatore, të cilat i japin përfitime të panumërta. Një nga këto përfitime është në trajtimin e mushkonjës. Mund të aplikohet në dy mënyra të ndryshme: duke e shpëlarë me gjysmë gote ujë dhe 3 ose 4 pika vaj ose duke vendosur dy pika vaj esencial direkt në vendin e ethes.

Qeset e çajit të zi ose jeshil

Zhyteni në ujë qesen e çajit jeshil ose të zi, pastaj aplikojeni direkt në zonën e prekur. Prania e taninës në çaj, ka veti antiseptike për të kuruar problemin.

Peroksid hidrogjeni

Merrni pak pambuk dhe lageni atë në peroksid hidrogjeni dhe zbatoni direkt në plagë. Bëjeni atë tri herë në ditë për të lehtësuar dhimbjen dhe për të parandaluar infeksionin.

Kripë

Kripa është gjithashtu një nga antiseptikët më ekonomike dhe më efektiv, kështu që është një aleat i shkëlqyer për trajtimin e plagëve të etheve. Përzieni një lugë çaji kripë në gjysmë gote ujë të ngrohtë dhe pije duke e vendosur në vendin ku është shfaqur ethja. Më pas nxirreni ujin. Përsëriteni këtë procedurë tri herë në ditë për të ndihmuar në shërimin e saj.

Komentet
comments powered by Disqus