subscribe
7 ushqimet që do t’ju ndihmojnë me problemet e gjumit

Shendetesi

7 ushqimet që do t’ju ndihmojnë me problemet e gjumit

Më: 13 shtator 2017 Në ora: 17:51
Ushqimet

Kemi folur gjatë për problemet e gjumit, ashtu sikurse kemi dhënë sugjerime mbi zgjidhjen e shqetësimeve të tilla. Pas një dite të gjatë e të lodhshme, ajo që duhey shmangur medoemos është pagjumësia.

Orët e kaluara në gjendje qetësie të plotë janë ato që i nevojiten më shumë trupit dhe organizmit në tërësi. Përvec rekomandimeve për ushtrimin e disa ushtrimeve fizike të lehta para orëve të vona, çfarë ndikon më shumë është edhe ushqimi.

Produkte të ndryshme ushqimore do t’ju ndihmojnë të kaloni problemin e pagjumësisë, dhe në listën e poshtme do ta kuptoni arsyen:

Çerealet
Përmbajtje të vitaminës B6, e përshtatshme për të përshpejtuar gjumin.

Humus
Burim tritofani, që ndihmon në prodhimin e hormonit të gjumit.

Bananet
Përmbajtje tritofani dhe magniumi, që relaksojnë muskujt dhe çojnë në gjumë më të shpejtë.

Buka integrale
Ndihmon në prodhimin e magniumit dhe insulinës.

Farat
Tritofani në përmbajtje do të bëjë trupin të ndihet i relaksuar.

Kos me mjalt
Përzierja ideale për të mposhtur pagjumësinë, si burim i trirofanit, magniumit dhe vitaminës B2 sëbashku.