subscribe
Çokollata ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës

Shendetesi

Çokollata ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 08:08
Ilustrim

Shpesh herë marrim kritika për konsumim të çokollatës, duke ditur sasinë e sheqerit, mirëpo në fakt ka edhe shumë anë pozitive nga ajo

Një studim suedez në fund të vitit të kaluar tregoi se gratë që hanë më shumë se 45 gramë çokollata në javë kanë një shans 20% më pak të sulmit në zemër sesa ata që nuk hanë çokollatë.

Forcon zemrën

Çokollata ul presionin e gjakut, kolesterolin dhe zvogëlon shanset e sëmundjeve kardiovaskulare.

Largon urinë

Çokollata e errët gjatë ditës është sanduiçe shumë të shëndetshme nëse nuk keni kohë për një drekë cilësore.

Ndihmon në luftën kundër diabetit

Kohët e fundit, kërkimet italiane kanë treguar se njerëzit që vazhdimisht hanë çokollatë rrisin ndjeshmërinë e organizmit ndaj insulinës dhe kështu zvogëlojnë rrezikun e diabetit.