subscribe
5 arsye pse duhet të bëni seks në mëngjes

Sex

5 arsye pse duhet të bëni seks në mëngjes

Më: 20 shtator 2018 Në ora: 10:48
Ilustrim

Seksi në mëngjes llogaritet si koha e duhur për të filluar ditën. Sipas shumë studimeve, seksi në orët e para të ditës ndihmon në largimin e stresit gjatë ditës në vazhdim. Megjithatë, janë edhe 5 arsye më shumë se pse duhet të bëni seks në mëngjes. 

Forcon zemrën 

Sipas biokimistit, Muse Jakupa nga Univerisiteti Ilorin, seksi në mëngjes forcon zemrën dhe parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

Redukton tensionin e gjakut dhe zvogëlon rrezikun për sulm në zemër. Ai këshillon që sa më shpesh të bëni seks në mëngjes.

Argëtimi Seksi është një lloj argëtimi dhe nëse e praktikoni në mëngjes, atëherë do e filloni ditën në mënyrën më argëtuese të mundshme. 

Jep energji 

Mëngjesi është koha ku shumica e njerëzve përtojnë të marrin edhe një filxhan kafe në dorë. Prandaj, studiuesit sugjerojnë që largimi i monotonisë dhe dembelisë në mëngjës do të largohet nëse e filloni ditën duke bërë seks. Me pak mundim, pjesën tjetër të ditës do ta keni në dorën tuaj. 

Trupi është i përsosur Sipas studimeve, trupi në mëngjës është shumë i relaksuar dhe seksi në atë kohë, ndez në tru qelizat që janë përgjegjësë për ndritjen e energjisë dhe të lumturisë. 

Seksi është ushtrim 

Nëse nuk jeni tifoz i ushtrimeve në mëngjes, atëherë seksi është zëvendësimi ideal. Sipas statistikave, gjatë seksit arrini të humbisni mesatarisht 90 kalori. Përveç kësaj, u zbulua se seksi rrit rrahjet e zemrës.