subscribe
Bob Dylan kthen këngën klasike në himn të dashurisë homoseksuale

Muzike

Bob Dylan kthen këngën klasike në himn të dashurisë homoseksuale

Më: 5 prill 2018 Në ora: 23:44
Bob Dylan

Pak kohë pasi Gjykata Supreme në SHBA kishte legalizuar martesën e së njëjtës gjini në vitin 2015, gjyqtari Anton Scalia, vijoi një ndejë ku sinjalizoi pakënaqësinë e tij duke dëgjuar këndimin e Bob Dylan.

Ai atë botë po këndonte me shumë enutziazëm, por tashmë dhe vet Dylan po bie dakord për dashurinë e të së njëjtës gjini.

Kjo po ndodhë madje edhe si reagim i tij përmes një regjistrimi të një albumi të ri të quajtur ”Universal Love”.

Ai ka kompozuar këngën e vitit 1929 ”She’s Funny That Way” pjesë të shkëputura nga Great American Songbook.

Megjithatë një këngë të tillë klasike ai tashmë e ka rikthyer në këngë dedikuar homoseksualëve pasi e ka qujatur, ”He’s Funny That Way”.

Projekti i tij pritet të lansohet më 6 prill, ku pjesë e saj janë edhe Kesha, St.Vincent dhe muzkantë të tjerë të njohur të pop hiteve muzikore që i dedikohen martesës të së njëjtës gjini.

“Nëse shikoni historinë e muzikës pop, këngët e dashurisë kanë ardhur kryesisht nga një perspektivë heteroseksuale”, tha Tom Murphy, bashkë-producent i “Univerasal Love”.

Komentet
comments powered by Disqus