subscribe
Recetat e gjyshes që lehtësojnë dhimbjet e fytit më shpejt se antibiotikët

Mjekesi alternative

Recetat e gjyshes që lehtësojnë dhimbjet e fytit më shpejt se antibiotikët

Më: 31 maj 2018 Në ora: 07:25
Ilustrim

Të gjithë personat që janë rritur me praninë e gjyshes e dinë që të kesh gjyshen në shtëpi është njëlloj si të kesh mjekun në shtëpi.

Sa herë që ndonjë pjesëtar i familjes ndihet keq, duket sikur gjyshet kanë recetën për gjithçka.

Ndryshimi i temperaturave të ditëve të fundit apo dhe abuzimi që mund të keni bërë me akulloret ju kanë risjellë dhimbjet e fytit.

Në këtë artikull ju sjellim tre recetat e shpejta të gjyshes që do ju bëjnë të ngriheni në këmbë brenda pak ditësh.

Gargarë me ujë dhe kripë

Kjo është receta klasike që kanë gjyshet për lehtësimin e dhimbjeve të fytit. Në një gotë shtoni 200 ml ujë të vakët dhe 1 lugë çaji kripë të jodizuar.

Përziejini vazhdimisht derisa të tretet kripa dhe bëni gargarë gjatë gjithë ditës. Shija mund të mos jetë shumë e këndshme, por na besoni…do të funksionojë menjëherë.

Ky trajtim i thjeshtë lufton inflamacionin e mukozës së membranës së fytit.

Recetë me mjaltë dhe limon

Një nga antibiotikët më të mirë natyral për të lehtësuar dhimbjen e fytit është kombinimi i mjaltit dhe limonit pasi lufton mikroorganizmat që shktojnë infeksionin e fytit si dhe shërben në të njëtën kohë për të qetësuar kollën dhe problemet me frymëmarrjen.

Në një enë shtoni lëngun e një limoni dhe dy lugë gjellë mjaltë natyral. Përziejini bashkë dhe konsumojini ashtu çdo mëngjes dhe mbrëmje ose tretini në ujë dhe mund t’i pini gjatë gjithë ditës.

Recetë me mjaltë dhe kanellë

Edhe në këtë recetë nuk mund të mungonte mjalti, i cili njihet ppr vlerat e shumta ushqyese. Jo më pak e rëndësishme është kanella e cila ka në përmbajtjen e saj antioksidantë dhe përbërës me veti anti-inflamatore.

Kombinimi i të dyjave dezinfketon laringun dhe lufton bakteret. Zieni një litër ujë dhe  shtoni në të 3 lugë gjelle mjaltë dhe 3 lugë gjelle kanellë.

Lëreni të vlojë edhe disa minuta të tjera duke e përzier vazhdimisht dhe pasi të jetë ftohur pijeni.

Komentet
comments powered by Disqus