subscribe
Përfitimet në shëndet nga uji me limon

Mjekesi alternative

Përfitimet në shëndet nga uji me limon

Më: 29 prill 2018 Në ora: 06:45
Foto ilustrim

Shumë njerëz e përdorin ujin me limon edhe si një zëvendësues të kafesë, ndaj, nëse po përpiqesh t’i largohesh sadopak kafeinës, uji i ngrohtë me limon mund të të ndihmojë në këtë proces.

Më poshtë do të lexoni 20 arsyet se pse duhet të pini rregullisht ujë me limon përgjatë ditës:

Reduktohet risku për infarkt në zemër, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Pastron lëkurën dhe redukton shenjat e plakjes, duke përfshirë edhe eliminimin e rrudhave.

Vepron si detoksifikues dhe sipas një studimi, uji me limon ka aftësinë të kryejë gjithë funksionet e mëlçisë.

Përmirëson humorin dhe ekuilibron emocionet.

Balancon nivelet e pH-it në trup.

Përmirëson shenjat e inflamacionit dhe vepron si një reduktues i dhimbjes së lehtë.

Ndihmon në shërimin nga dhimbja e kokës.

Lehtëson diskomfortin si pasojë e konstipacionit (kapsllëkut).

Shton oreksin dhe kontribuon në shtimin në peshë, në rast se jeni nënpeshë.

Përmirëson aromën e frymës suaj.

Qetëson dhe rregullon aparatin respirator.

Lehtëson infeksionet e traktit urinar.

Parandalon dehidratimin dhe lodhjen e veshkave.

Rregullon metabolizmin tuaj.

Parandalon lodhjen e trurit në punë, apo në shkollë.

Forcon sistemin tuaj imun.

Redukton prodhimin e mukusit në rrugët e ajrit.

Pastron organet e brendshme dhe i ndihmon ato të funksionojnë në mënyrë optimal.

Nxit funksionimin normal të aparatit tretës.

Ju ndihmon në arritjen e një shëndeti të mirë në tërësi.