subscribe
Kishim magji në shtëpi

Magjistarja

Kishim magji në shtëpi

Më: 29 korrik 2017 Në ora: 22:38
ilustrim

Shkruan familja Mehemti H nga Gjermania

Kemi lexuar shumë për Zotrinë Male shumë në gazetën bota sot dhe shpesh i thosha shoqes time a janë të vërteta këto që po lexojmë në këtë gazetë a jo, por një ditë erdhën disa mysafir në banesë tonë dhe ra fjala për gazetën dhe krejt rastësish e kishim lënë gazetën “Bota sot” në tavolinë, e ata mysafirët e morën në dorë dhe e hapën menjëherë të letrat e falënderimit për Zotrin Male dhe aty na treguan një artikull që ata e kishin shruajtur vete me dorën e tyre për ne redaksi, dhe nisen te na shpjegonin sa shumë i kishte ndihmuar ky njëri për të mirat e tij nuk pushonin duke e falënderuar dhe tregonin sa kishin vuajtur për të marr kontakt me të dhe pasi kishin marr kontakt me të kish ndryshuar jeta e tyre dhe ishin bërë si kishin lindur për së dyti, çdo që ju shkonte mirë me par kishin pasur magji dhe kishin pasur probleme në familje e tani çdo gjë që bënin ja dinin për nder këtij njeriu të aftë dhe e falënderonin atë pa mas. Pasi ikën mysafirët i them shoqes po ne a nuk kemi ndoshta nevojë për ndihmën e këtij njeriu se ose dhe ne na u prishë çdo punë që e nisnim as nuk na shkonte mbar dhe sa here u bënim gati te blinin një shtëpi dhe pse fitonin shumë, por nuk kishim bereqet shpesh kishim shkuar në disa vende dhe na thoshin keni magji, por pa sukses, dhe shoqja tha jo bre s’ka shërim për ne askush nuk na ka ndihmua dhe ajo skish besim, por pas do ditësh mua me dilte çdo natë në ëndërr Zotria Male dhe i them shoqes që ky njeri me del në ëndërr dhe në fund më tregoj në ëndërr që në banesën tonë poshtë tepihut kishim magji, shoqi u habit e tha eh more burra janë ëndrra këto s’bën me i besua çdo send, por unë e marr shoqen dhe i them ta shikojmë njëherë nën tepih dhe kur e qelim shoqja ja ka nis me qa pasi ia pa me të vërtet ato sende nën tepih qashtu sikur me kish tregu Zotëri Male në ëndërr ashtu ishin poshtë tepihes ish një tufë me flok dhe do thonjtë të premë, e pasi e qetësoj shoqen i them e tash a e besosh atë njeri a jo, shoqja tha thirre menjëherë dhe bën termin, e ashtu veprova bëmë termin e sa kemi hy brenda ai njeri na ka habit ai i dinte krejt senet e jetës tonë sikur kish jetua me ne. Që kur kemi shkua aty jemi shumë mirë dhe tash s’kemi më as problem në familje, por kemi mbërri shumë shumë lart me biznes dhe kemi mbërri me pas dhe dy shtëpi dhe shumë mirë jemi dhe duam ta falënderoj ketë njeri që me të vërtet është dhe mbetet i priteshim jo për faktin që ai ndihmon, por dhe për aftësitë që atij ja ka fal i madhi Zot.

Pasi i humbi burri në aksident nuk kishte vullnet për jetë

Familja Servete K. nga Austria

Na patëm humbë njeriun ton në aksident dhe prej atëherë shoqja e vëllait nuk kishte me as koncentrim dhe nuk ish me as për punë ajo vetme rrinte duke përmend emrin e vëllut ton dhe fëmijët e vëllait nuk kish kush me u kujdes më për ta, unë me familjen time u deshtë me marr shoqen e vëllait, dhe familjet e vëllait në banesë që të kujdeset shoqja ime për nusen e vëllait që kish ndërrua jetë dhe ashtu çdo dit ajo vetëm behej më keq, e më në fund pasi e shkuam në Kosovë e në shumë vende as kush nuk na ndihmoj ajo nën stop e rrokte një far sëmundje i dridhej trupi dhe i dukej sikur fliste vëllain qe kish ndërrua jetë, e disa hoxhallarë na than që nuk është vëllai ai që ajo flet por janë xhind që ajo i ka shkel e ata e torturoj e më të vërtet kur e rrokte ajo sëmundje na u duke sikur shoqes së vëllait me ja shti ndonjë thikë ashtu lëvizke ajo e bërtiste më të madhe, por na skish gjysh me e ndihmua pasi sish te afte e s’din çka me i bë më në fund i vetmi hoxhë që na tregoj e na tha mos u lodhni kot lartë poshtë këta që ka shkel kjo nuk mundet askush me e ndihmua veç Zotërisë Male në Gjermani e shkoni aty e kështu bëmë pasi e mori Zoti Male në dorë ajo u shërua.

e kur ja ka vu ky Zotëri dorën në ballë ajo vetëm ka thënë jam ka digjen uha sa zjarr i madh që po digjen dhe prej asaj dite shoqja e vëllait është shumë mirë e tash janë kthye në banesë të vet e i rrit fëmijët e vëllait dhe kujdeset shumë për ta, për ne dhe familjen ton Zotëria Male është i vetmi njeri që na ndihmoj e na shpëtoj jetën e nuses se vëllait dhe shpejtoj jetën e një nëne që kishte fëmijë.

Burri më tradhtonte

Familja Sadeti G nga Zvicra

Të them të vërtetën kisha shumë kohë që isha në sherr të madh me burrin dhe pse e dija shumë që ia me kish tradhtuar pasi e kisha par vetë me sytë e mijë, por për hatër të fëmijëve e kisha falur, por një ditë ai më shkruan një sms e me thotë mos me prit ma se dua të jetoj jetën time, e pasi e mora këtë sms nisa me qa më të madhe por më në fund mu desh të mblidhja vetën, pasi nuk kisha më as një shpresë dhe thash kjo është fati im, e kështu vazhduan disa muaj fëmijët me pyesnin për babin e tyre dhe unë s’dija si t’i tregoja kush isha ai e perse ai kish ikur vërtet ndoshta unë nuk isha aq e bukur sa ajo që ai dashuronte, por unë isha nëna e fëmijëve të tij, normalisht dhe unë ku jam martua me burrin kam qenë shumë e pashëm por pasi bëmë fëmijë normal që nuk isha ajo e bukura, ajo e mira që ai me martoj, çdo herë që fëmijët me pyesnin unë mbytesha me lot dhe nuk kisha e tjetër veç i lutesha Zotit o Zot vetëm për hatër të fëmijëve me bashko me burrin se jam e pafajshëm, unë nuk isha ndonjë femër sikur janë shumë të tjera këtu që shkojnë nëpër muzikë e tjera se s’dua të rëndoj asnjeri me fjalë, por isha një femër familjare, që burri im nuk mi diti vlerat e me la me fëmijët vetëm, unë pasi e pash që ai nuk kujdes me as për fëmijët nuk deshta me bë problem me ish burrin tim me shkua nëpër shtëpitë e grave që janë këtu në shtetin Zviceran, por thash që kështu ish dhe do jetoj jetën time me këta fëmijë do i rris jetim me baba. Kur një dit me fëmijët në Bahnof shikoj një fëmijë që kish në dorë revistën Kosovarja dhe në faqen e par lexoj. Ti nuk je vetëm dora e zotit ndihmon, e pash një numër telefoni dhe e majta në mend dhe pasi e thirri e fol me Zotrin Male ai me tha ki sabër se për tre ditë ka me ardh në banesë vet ne fillim si besova çfarë tha, por me të vërtet pas tre ditësh burri me kthehet në banesë dhe me thotë që ai ka par një ëndërr ku një njëri i ka dal dhe i ka fol aq shumë sa që ai kish pas një fërkim të madhe dhe i ka ra pishmanit dhe është kthyer në banesë, unë ja tregoj burrit që kam thirr Zotërinë Male në telefon dhe ai shpreh dëshirën të bëjmë termin më të dhe shkojmë tek Zotëria Male i tregon burrit qysh i ish bërë magjia e kishin ftoh prej meje e burri pasi e pa Zotërinë Male më tregoj që ketë njeri e kishte par në ëndërr e prej asaj dite me burrin kalojmë shumë mirë e asnjëherë nuk më lënë të vetme për ndryshe më ka marr na burrin e tij pasi burri ime ka dhe një firmë të mirë dhe fiton shumë mirë e tani jemi të lumtur dhe kalojmë shumë shumë mirë e gjitha kjo fal Zotit që me ka dëgjuar lutjet e mija dhe me ka lidh me zotëri Male që më bashkoj me familjen.

Djali na kishte rënë në depresion

Familja Valiqi. SH nga Gjermania

Djali jonë kishit kohë që nuk ish mirë kishit një depresion shumë të rënd dhe për ketë arsye ishte ndarë dhe nga shoqja e tij porsa ish martuar as dy muaj, dhe ne tash ishim në përlarje dhe me miqtë dhe atë na kërkonin dëmshpërblim dhe kishin me të drejt, s’dinim si të vepronin mendonim që djali ishte mirë me shëndet më par se të martohej, por pas martesë, ja nis me pas problem sa as ne s’po e kuptonin se përse ishte kthyer djali jonë në gjendje të keqe psikike, menduam që mos ka far magjie dhe shkuam nëpër njerëz, por çdo njeri na thoshte se ka magji, por më në fund s’kishim ndihmë, në të njëjtën kohë kishim dhe presion nga miqtë e me në fund thash të marr takim njëherë me Zotrin Male dhe pasi morëm kontakt me të djali nuk ishte dakord të vinte, por shkova unë me shoqen dhe Zoti Male na e bëri të mundshëm që djali jon të na thoshte vet pasi në u kthyem në banesë, djali kërkoj vet termin me shkua tek Zotria Male dhe pasi bërë terapinë ai u bashkua me shoqen e tij e tani janë të dy dhe shoqja e djalit kalon shumë mirë me djalin sa dhe me miqtë dhe ne kalojmë mirë për ne ishte e pabesueshëm pro ja që vetëm ky njeri arriti ti bashkoj këta të dy dhe bëri të mundeshme që familja mos të shkatërrohet, për këtë duam ta falënderojmë familjarisht këtë njeri me aftësi shumë të rrallë që si ka njeri tjetër, falënderojmë Zotrin Male për ndihmë të plot.

Vajza ishte për për martesë, por kishte ngecje në të folur

Familja Ali S. Itali

Kisha një kohë që shkoja në çdo vend apo njerëz që dëgjonin për vajzën ton ajo fliste me shumë pengesa kishte ardhë mosha për ta fejuar dhe ne kishim frik se s’po fejohet dhe pse kishim shumë kërkesa, por nuk e merrnim guximin që ta fejonim pasi e dinim që vajza jon fliste me shumë pengesa sa herë që s’ju fliste do i merrej fryma dhe kishte aq shumë vështirësi sa mendonin ne të gjenin se çdo të thoshte ajo dhe ja thoshim në ajo vetëm kur e thoshim ne fjalën thoshte po ose jo, mirëpo kjo situatë po na vinte në gjendje shumë të rënd sa një dit do njerëz që e kishin lyp vajzën për të disaten her na thonë a ka diçka tjetër tek vajza juaj qe s’po doni të na e jepni për djalin tonë dhe unë si prind u kapa keq dhe i them or mik situata është qe vajza ka vështirësi në të folur kjo asht arsyeja që nuk e japim ne vajzën, ai ishte me të vërtet mik i mirë dhe më tha për mua s’ka rendësi që vajza ka problem me të folurin djali e ka par dhe është dakord, por ne se ju e keni merak këtë që di t’ju them shkoni me vajzën në Gjermani dhe aty e shëroni tek Zotëria Male dhe kështu bëmë. Pasi bëmë disa terapi tek ai vajza flet shumë mirë dhe tani kemi martesën, për ketë dua të falënderoj Zotrin Male po ashtu dhe babin e burrit të qikës ton që na tregoj një zemërgjerësi dhe bujari dhe mirësi që na tregoj për këtë njeri për shërim të vajzës ton.

Djali nuk e donte familje e tij, por ndryshoi për 360 shkallë

Familja Pali M. nga Zvicra

Kemi heq shumë me djalin tonë dhe kemi shkua në çdo vend s’kemi lënë pop apo hoxhë pa shkua dhe pse na jemi të besimit katolik, por në fund një Zot ka par të gjithë, djali jon ishte në një rrugë shumë të gabuar assesi nuk mblidhej në banesë çdo herë vetëm sillej keq me familjen e tij si me nënën dhe me motrat dhe me mua si baba dhe s’po dinim gjysh me ja bë qarën me në fund dëgjuam për Zotrin Male dhe shkruam aty dhe pasi ai na i bëri ato punët e veta djali jon ja ka nis me ndryshua për brenda dy jave ai është kthye 360 grad sa për sytë ton ishte e pabesueshme si kishte mundësi kaq shpejt të ndryshonte djali jon, ishte me te vërtet shumë e pabesueshme por ja që ishte shumë e vërtet dhe ne e marrim guximin ta falënderojmë këtë njeri dhe pse nuk jemi një fe pro jemi shqiptarë dhe është krenari që në radhët tona asht një shqiptar si ky zotëri që na ndihmon si njerëz e jo si fe sepse feja s’ka të bëjë me hallet e me derte ka vetme një zot dhe ai e bën dhe i jep fuqi këtij Zotërisë Male që na ndihmon dhimbjet dhe na lehtëson plagët tona në familje me aftësitë që ka prej Zotit e përshëndes me shumë respekt zotërinë Male për ndihmën e djalit ton.