subscribe
Krishtlindje, disa strategji për të reduktuar kaloritë e darkës

Life style

Krishtlindje, disa strategji për të reduktuar kaloritë e darkës

Më: 21 dhjetor 2018 Në ora: 15:07

Nuk është bollëku i Krishtlindjes dhe Vitit të Ri: gjithë muaji dhjetor është i mbushur me darka, aperitivë dhe takime miqësore me të afërmit, miqtë dhe kolegët, afër e larg.

Dhe në këto lloj situatash është e shumë e vështirë të kontrollohet sasia e ushqimit që konsumojmë: kaloritë shtohen shumë me një ndikim aq të madh, saqë, në fund të periudhës së pushimeve, mund të arrijë në rezultatin prej tre deri në pesë kilogramë më shumë.

Megjithëse nuk mund të imagjinojmë të bëjmë mrekulli, disa strategji mund të na ndihmojnë të parandalojmë dëmin:

Aperitiv – ‘Happy Hour’ është një nga rastet më informale dhe më të këndshme për t’u takuar me miqtë dhe për të shkëmbyer një përshëndetje, një dëshirë dhe një dhuratë të vogël. Është gjithashtu një nga situatat më të fshehta për lehtësinë tonë, sepse pijet alkoolike janë bomba reale kalorike. Joalkoolikët nuk janë më pak të fshehtë, sepse ato shpesh kanë shumë sheqer: e njëjta vlen edhe për pijet e zakonshme të konservuara, siç shpesh theksojnë ekspertët dhe nutricionistët.

Nëse nuk kemi vullnet për të kufizuar vetveten në një gotë të thjeshtë të ujit mineral me një fetë limoni, ne mund të ndalemi në një coca-cola zero sheqer, ose në një lëng agrumesh natyrore ose një lëng domateje. Duhet të shmangen sa më shumë të jetë e mundur patatinat dhe kikirikët. U thoni po ullinjve dhe turshive. Shmangni salsiçet, ndërkohë mund të konsumoni djathin. Dhe nëse shohim se e kemi tepruar, atëherë përqendrohemi në një darkë të lehtë.

Në restorant me miqtë – Mund të apelojmë në strategjitë që ndjekin ata që ushqehen duke ndjekur një dietë: nuk lexojnë menynë dhe shmangin tundimet e ofruara nga zgjedhjet e darkuesve të tjerë. Ju mund të zgjidhni një peshk të mirë, të gatuar në mënyrë të thjeshtë, ose mish, me një pjatë të bollshme me perime. Sidoqoftë, është më mirë të zgjedhësh një pjatë, të shoqëruar me sallatë ose perime të pjekura në skarë. Ëmbëlsirat mund të zëvendësohen nga një sallatë frutash. Kufizimi i pijeve alkoolike është gjithmonë një rregull i mirë: një gotë verë për dolli mund të mjaftojë.

Darka – Tavolina e Krishtlindjeve dhe ajo e natës së fundvitit nuk janë rastet e duhura për të llogaritur kaloritë. Në fund të vitit edhe mund ta teprojmë pak. Por nëse duam të shmangim ndjesinë e rëndesës, mund të ndjekim disa masa paraprake. Para së gjithash, të qëndrojmë larg bukës, edhe në pritje që pjatat të vihen në tavolinë. Për aperitiv, ajo që kemi thënë më sipër është e vlefshme: vetëm një gotë verë e vogël e bardhë, për të ngritur dolli. Dhe kur të ngrihesh nga tryeza, një shëtitje e mirë është e domosdoshme, për të nxitur tretjen dhe të ndihesh më pak e rëndë.

Nëse gatuani ju – mos harroni që një darkë me bazë peshkun është më e lehtë se ajo me bazë mishin. Për fillestarët shmangni furnizimin me sasi të mëdha të sallameve, përgatitni tartare klasike të salmonit dhe zëvendësoni gjalpin me djathë me pak yndyrë. Për pjatë të parë ju mund të zgjidhni për një rizoto ose një makaron me salmon, duke shmangur lazanjat, krepat dhe ravioli, që janë mjaft të pasura me yndyrë.

Si pjatë të dytë mund të zgjidhni një peshk të pjekur në furrë dhe të shoqëruar me shumë perime anash. Nëse nuk mund të hiqni dorë nga mishi, zgjidhni një mish të bardhë, ose një fileto viçi për t’u pjekur pa yndyrë. Është mirë që të shmangni të skuqurat dhe salcat. Në fund zgjidhni një ëmbëlsirë të lehtë: në vend të kremit mascarpone ne propozojmë një tortë djathi (djathë me pak yndyrë) dhe shumë fruta.

Nëse jeni në shtëpinë e të tjerëve – Menyja nuk është nën kontrollin tuaj, por ju mund të kërkoni nga i zoti i shtëpisë se çfarë do të shërbehet: në këtë mënyrë ju mund të “jepni ndihmën tuaj” dhe të përqendroheni në gamën tuaj të preferuar. Vëmendje për antipastat: ato shpesh mund të përbëjnë një vakt të plotë, kështu që shijoni pak nga çdo gjë, por pa teprime. Mos e ekzagjeroni me alkoolin dhe qëndroni larg pjatës së djathit. Shmangni frutat e thata dhe shijoni frutat e freskëta.

Komentet
comments powered by Disqus