subscribe
Humbja e peshës: Drita e diellit, çelësi kryesor

Life style

Humbja e peshës: Drita e diellit, çelësi kryesor

Më: 10 nëntor 2018 Në ora: 09:30
Ilustrim

Pavarësisht përpjekjet tona për të mbetur të hollë, duket se gjatë sezonit të festave shtojmë më shumë peshë. Pse ndodh kjo? Një studim i ri ka një përgjigje të habitshme.

Shumë prej nesh jemi të njohur me fenomenin e shtimit të peshës gjatë pushimeve.

Pra është e vërtetë që gjatë pushimeve ne jemi më të ekspozuar ndaj ushqimeve të shijshme se pjesa tjetër e vitit.

Disa studime kanë treguar se në dimër, ne vazhdojmë të shtojmë pavarësisht përpjekjeve për t’i humbur ato. Pse?

Një studim i ri – nga studiuesit në Universitetin e Alberta në Edmonton, Kanada – zbulon një fajtor të papritur për fitimin e peshës gjatë dimrit: mungesa e dritës së diellit.

Hulumtuesit, të cilët u drejtuan nga ekspertët, shqyrtuan efektin e dritës së diellit në qelizat e yndyrës nën lëkurore, ose qelizat e bardha të yndyrës që mund të gjenden nën lëkurën tonë.

Rezultatet e hetimit të tyre e bëjnë këtë një studim të shkëlqyer, dhe u botua kohët e fundit në revistën shkencore.

Si e djegë drita e diellit yndyrën

Drita dhe ekipi kanë ekzaminuar të ashtuquajturin ind i dhjamit të bardhë nën lëkurë, i cili, siç shpjegojnë autorët, është “depoja kryesore e yndyrës në njerëz dhe një faktor qendror në rregullimin e metabolizmit të tërë trupit”.

Yndyra e bardhë njihet si lloji i keq i yndyrës, sepse ruan kaloritë që digjen në mënyrë ideale në energji.

Nëse është jofunksionale, ky lloj i yndyrës mund të çojë në çrregullime kardiomi-metabolike si obeziteti, diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Për të testuar më tej zbulimin e tyre, shkencëtarët morën mostra nga pacientët që i nënshtrohen kirurgjisë për humbje peshe dhe shqyrtojnë efektin e dritës blu të diellit në qelizat e yndyrës.

Dhe kjo është çfarë kanë gjetur:

Kur gjatësi e valëve e dritës blu të diellit – drita që mund të shohim me syrin tonë – depërton lëkurën tonë dhe arrin qelizat e yndyrës poshtë, pikat e lipideve zvogëlohen në madhësi dhe lirohen nga qeliza. Me fjalë të tjera, qelizat tona nuk ruajnë aq shumë yndyrë. 

Komentet
comments powered by Disqus