subscribe
Dymbëdhjetë filma magjikë që do iu bëjnë t’i harroni vështirësitë

Film

Dymbëdhjetë filma magjikë që do iu bëjnë t’i harroni vështirësitë

Më: 9 mars 2018 Në ora: 08:15
Ilustrim

Kur shqetësimet bien mbi ju, a nuk doni ta harroni veten në një botë magjike ku gjërat më të pabesueshme janë reale dhe të gjitha faturat ose problemet tuaja të papaguara në punë nuk do të jenë brenga juaj?

Bright Side ka përgatitur një listë të filmave që do t’ju garantojnë disa orë paqe dhe harmoni.

Enchanted

Një vajzë nga një botë e kartonave bie në dashuri me Princin Charming, duke u tronditur shumë nga njerka e tij. Mbretëresha e keqe përdor magji për të dërguar vajzën e varfër në Manhattan-in e sotëm, ku ajo duhet të mbijetojë disi. Ajo bën pikërisht këtë – të dyja me hidhërim dhe me simpati. Një ironi mbi klishetë e veshura mirë këtu me një përrallë zanash shumë dashamirës.

The Golden Compass

Lyra 12-vjeçare udhëton në Polin e Veriut për të shpëtuar mikun e saj të rrëmbyer. Ajo merr ndihmë nga shtrigat veriore dhe një ari të blinduar të madh, ndërsa zonja e keqe Coulter dhe ushtria e saj e përbindëshave qëndrojnë kundër vajzës. Efekte të mrekullueshme, një çast i madh dhe një komplot befasues – gjithçka është brenda këtij filmi.

antastic Beasts and Where to Find Them

Në kërkimin e tij dhe kërkimin e kafshëve magjike, Magizologjisti britanik Newt Scamander gjen veten në Nju Jork. Planet e tij, megjithatë, janë shkatërruar nga një valixhe e lënë pa kujdes dhe të gjitha kafshët që u zhvilluan prej saj – dhe nga Newt. Kjo është një domosdoshmëri për të gjithë fansat e Harry Potterit dhe ata që e duan një tregim të mirë.

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children

Jakobi shpesh dëgjoi tregimet e gjyshit të tij kur ai ishte një fëmijë: tregimet e një shtëpie për fëmijët e veçantë. Midis tyre ishte një vajzë që mund të merret me zjarr në duart e saj të zhveshura dhe një vajzë që mund të fluturojë. Kur vdes gjyshi i tij, Jakobi 16-vjeçar udhëton në atë shtëpi dhe i gjen të gjithë banorët e saj. Një histori interesante e vendosur në një botë të bukur dhe misterioze.

Tomorrowland

Kur Casey gjen veten në posedim të një objekti misterioz që hap hyrjen e një universi paralel, ajo kthehet tek shpikësi i cinizmit gjenial Frank për ndihmë. Vajza duhet të zbulojë sekretet e këtij vendi të çuditshëm që është jashtë realitetit tonë dhe është i njohur si Tomorrowland, dhe ajo gjithashtu duhet të bindë Frankun që të kthehet në vendin ku ai u dëbua më parë. Një gënjeshtër e madhe dhe komplot jopublik janë duke pritur për ju në këtë film.

Beautiful Creatures

Lena jeton në një qytet të vogël. Ajo ka qenë duke u përpjekur gjithë jetën e saj për të marrë kontrollin mbi fuqinë e saj dhe mallkimin që ka qenë duke e kërcënuar familjen e saj për breza. Në të njëjtën kohë, i riu Etan bie marrëzisht në dashuri me të dhe përpjekjet për të zbuluar sekretin e lidhjes misterioze që papritmas u shfaq në mes tyre e bëjnë filmin më interesant. Një film mistik me një tregim emocionues.

Oz the Great and Powerful

Kur magjistari i cirkut Oscar Diggs është marrë nga një stuhi nga Kansas me pluhur në tokën magjike të Oz, karakteri i shndritshëm mendon se ai më në fund ka fituar fat dhe që truket e tij do t’i lehtësojë pasuri dhe lavdi. Një film plot me ligësi, ngjyra të ndritshme dhe karaktere të paharrueshme.

Frozen

Kur një profeci e lashtë bëhet realitet dhe mbretëria e tyre sundohet nga dimri i përjetshëm, tre heronj të patrembur – Princesha Anna, Trupt Kristoff dhe dereri i tyre Sven – ata marrin rrugën për në mal për të gjetur motrën e Annës, Elsën, që mund të heqë mallkimin e ngrirjes. Një karikaturë magjike me karaktere kaq të bukur do iu bëjnë të bini në dashuri me ta.

Winter’s Tale

Pjetri është një hajdut, dhe e bukura Beverly e do atë. Dashuria e tyre, megjithatë, është e dënuar: Beverly po vdes nga një sëmundje e pashërueshme, ndërsa Pjetri dëshiron të vdesë nga ish-mentori i tij, Pearly Soames. Pjetri përpiqet më së miri për të kuruar dashurinë e tij të vërtetë – madje edhe përmes epokave dhe kundër të gjitha forcave të së keqes. Një përrallë zanash romantike e dashurisë, ëndrrave, drejtësisë dhe shpresës që definitivisht ia vlen ta shpenzoni kohën tuaj.

The Adventures of Tintin

Protagonisti është gazetari i ri i gazetave Tintin. Falë punës së tij, ai udhëton në të gjithë botën dhe merr pjesë në aventura të mahnitshme. Kjo karikaturë e mahnitshme nga Steven Spielberg na mëson të shohim botën me sy të ngazëllyer, sepse ka kaq shumë mrekulli përreth! Grafikë e mrekullueshme dhe një udhëtim befasues ju presin.

Les Aventures Extraordinaires d’Adèle Blanc-Sec

Është viti 1912, dhe romancieri i patrembur Adele është gati për të arritur qëllimet e saj, edhe nëse kjo do të thotë se duhet të udhëtojë në Egjipt dhe të përballet me mumiet e të gjitha formave dhe madhësive. Në të njëjtën kohë, një vezë pterosaur shpërtheu në Muzeun e Historisë Natyrore në Paris, dhe kafsha e hidhur fillon të terrorizojë qytetin. Luc Besson krijoi një tjetër aventurë të pashpjegueshme, që do të bëjë për vete çdo shikues të këtij filmi.

Doctor Strange

Një aksident i tmerrshëm i makinave i jep fund karrierës së suksesshme të Dr. Strange si një neurokirurg. Të frustruar dhe të humbur, ai udhëton në kërkim të një kurimi, duke kërkuar një gjetje të papritur në veten e tij për aftësi të pabesueshme për të kontrolluar hapësirën dhe kohën. Aktorët Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton dhe Mads Mikkelsen janë tri arsye të mira për të parë këtë adaptim të pazakontë të librit komik.