subscribe
Harrojeni sallatën! Ja ushqimet e shijshme që mund të hani gjatë dietës

Dieta

Harrojeni sallatën! Ja ushqimet e shijshme që mund të hani gjatë dietës

Më: 20 prill 2018 Në ora: 15:40
Ilustrim

Idetë e njerëzve për të humbur peshë vetëm duke u ushqyer vetëm me gjëra të shëndetshme si spinaqi bien poshtë me një studim të ri.

Ju mund të humbni peshë duke e shijuar ushqimin. Harrojeni sallatën dhe bëhuni gati për disa ushqime që mund ti keni harruar dhe nuk do ndikojnë në belin tuaj.

1-Avokado është e mbushur me acide yndyrore omega-3, të cilën nuk e prodhon trupi juaj dhe do ndikojë pozitivisht. Fruti ka dhe efekte tjera pozitive pasi është e mbushur me fibra, kalium dhe vitamin E.

2-Kokoshkat janë të mbushura me fibra dhe ndihmojnë për tretjen.

3-Patatet, pavarësisht se konsiderohen si ushqim i pashëndetshëm sugjerohen pasi kanë kripë, që është burim i shëndetshëm i vitaminës C dhe kaliumit.

4-Kafeja ndikon jo vetëm në zgjimin e mëngjesit, por ka antioksidantë që ju mbrojnë nga kanceri oral.

5-Gjalp kikiriku sugjerohet sepse ju mban të mbushur dhe ndalon oreksin. Përmban fibra, yndyrna të shëndetshme dhe proteina. Sigurohuni të zgjidhni versionin pa sheqer!

6-Makaronat, edhe pse shpesh shmangen ndihmojnë në humbjen e peshës sepse përmbajnë karbohidrate.

7-Cokollata me qumësht nuk është e sugjeruar, por cokollata e zezë ka antioksidantë që parandalojnë inflamacionin.

8-Fasulet janë të preferuara nga pjesa më e madhe e njerëzve dhe kanë proteina, prandaj mund ti konsumoni në vend të supave.

9-Vezët janë tepër të sugjerushme sepse i japin trupit acide yndyrore omega-3 dhe ndihmojnë në shëndetin e zemrës.

10-Salmoni është lloji i peshkut me më shumë yndyrë që sugjerohet sepse mban konstant nivelin e sheqerit në gjak.